« Srpanj 2024 »

EDUKATIVNE RADIONICE ZA UČITELJE U SKLOPU PROJEKTA STEM U OSNOVNOJ ŠKOLI VRGORAC
Autor: Krešimir Kuran, 10. 2. 2024.

U četvrtak 8.2.2024. sveučilišni profesori sa Sveučilišta u Stavangeru, Kraljevna Norveška Frode Skarstein, Tuula Skarstein i Hans Erik Bugge u sklopu projekta STEM u Osnovnoj školi Vrgorac su održali posljednju edukativnu radionicu za učitelje OŠ Vrgorac. Tema edukativne interaktivne radionice: Izrada pametne kuće s mikrokontrolerima.

On Thursday, February 8th, 2024, university professors from the University of Stavanger, Royal Norway, Frode Skarstein, Tuula Skarstein and Hans Erik Bugge, as part of the STEM project at the Vrgorac Elementary School, held the last educational workshop for the teachers of the Vrgorac Elementary School. Topic of the educational interactive workshop: Making a smart house with microcontrollers.

Učitelji su upoznati s time što mikrokontroleri mogu učiniti, kako napraviti jednostavno ožičenje, povezivanje mehaničkih uređaja s računalom i jednostavnim kodiranjem. Nakon prezentacije učitelji su imali prilike izraditi maketu pametne kuće zajedno sa sveučilišnim profesorima koji će im biti od velike koristi u svakodnevnom životu i naučena znanja će moći primjenjivati u radu s učenicima. Radionicu su održali za 14 učitelja Osnovne škole Vrgorac koji su uključeni u projekt STEM u Osnovnoj školi Vrgorac. Prije edukativne radionice su održali intervju sa svim učiteljima koji su sudjelovali u projektu.

Teachers are introduced to what microcontrollers can do, how to do simple wiring, connecting mechanical devices to a computer, and simple coding. After the presentation, teachers had the opportunity to create a model of a smart house together with university professors, which will be of great use to them in their daily lives and they will be able to apply the knowledge they have learned in their work with students. The workshop was held for 14 teachers of the Vrgorac Elementary School who are involved in the STEM project at the Vrgorac Elementary School. Before the educational workshop, they held an interview with all the teachers who participated in the project.

Projekt STEM u OŠ Vrgorac apliciran je od strane OŠ Vrgorac 2021. godine, odobren je 2022. te je financiran iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje od 2014. do 2021. godine i Norveškog financijskog mehanizma za razdoblje od 2014. do 2021. godine te sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

The STEM project at Vrgorac Elementary School was applied by Vrgorac Elementary School in 2021, approved in 2022, and financed from the Financial Mechanism of the European Economic Area for the period from 2014 to 2021 and the Norwegian Financial Mechanism for the period from 2014 to 2021. and with funds from the Ministry of Regional Development and European Union funds.