« Srpanj 2024 »

MALI ZNANSTVENICI- STEM ISTRAŽIVAČI 1 / LITTLE SCIENTISTS - STEM RESEARCHERS 1
Autor: Krešimir Kuran, 18. 12. 2023.

Od malena djeci treba dopustiti izražavanje kreativnosti samostalnim istraživanjem, proučavanjem i postavljanjem pitanja, a naši učitelji upravo to i potiču kod djece. Tako su u OŠ Vrgorac naši najmlađi STEMOVCI putem prezentacije i predočenih mobila planeta upoznali SUNČEV SUSTAV.

From a young age, children should be allowed to express their creativity through independent research, study and asking questions, and our teachers encourage this in children. Thus, in Vrgorac Elementary School, our youngest students from STEM learned about the SOLAR SYSTEM through a presentation and presented mobile planets.

Radionica na kojoj su aktivnosti osmišljene na način da djecu potiču na spremnost, suradnju i razvijanje vještina za kritički pristup rješavanju različitih problema je održana u PŠ Umčani. Nakon provjerenog znanja u Kahootu i proglašenja pobjednika, učenici su samostalno izrađivali planete Sunčeva sustava kojima su izradili maketu.
Kepler bi bio oduševljen našim malim zvjezdoznancima!

A workshop where the activities were designed in such a way as to encourage children to be ready, cooperate and develop skills for a critical approach to solving various problems was held at the Umčani Primary School. After checking their knowledge in Kahoot and announcing the winner, the students independently made models of the planets of the solar system.

Kepler would be delighted with our little astronomers!