« Srpanj 2024 »

STUDIJSKI POSJET NORVEŠKOJ
Autor: Krešimir Kuran, 30. 9. 2023.

U sklopu projekta STEM u OŠ Vrgorac četvero učitelja, sudionika projekta, u razdoblju od 15.-20. rujna 2023. posjetilo je Norveški muzej tehnike i znanosti, Muzej Pomorstva te Muzej Fram (muzej Polarnih istraživanja) u gradu Oslo.
Kao gosti partnera sa Sveučilišta u Stavangeru obišli su lokalnu školu Smiodden Skole, gdje su se upoznali sa obrazovnim sustavom Norveške i radom u norveškim školama.

As part of the STEM project in Vrgorac Primary School, four teachers, project participants, in the period from 15 to 20 On September 2023, visited the Norwegian Museum of Technology and Science, the Maritime Museum and the Fram Museum (Museum of Polar Research) in the city of Oslo.

As guests of partners from the University of Stavanger, they visited the local school Smiodden Skole, where they got to know the educational system of Norway and work in Norwegian schools.

Na Sveučilištu u Stavangeru obišli su laboratorije kemije, fizike, mehatronike i sudjelovali u radionicama robotike, a održan je i online sastanak sa kolegama učiteljima u Hrvatskoj.

At the University of Stavanger, they visited chemistry, physics, and mechatronics laboratories and participated in robotics workshops, and an online meeting was held with fellow teachers in Croatia

Partneri Sveučilišta u Stavangeru organizirali su posjet okolnim povijesnim lokalitetima, ribarskom naselju, Znanstvenom centru i lokalnoj farmi te organizirani odlazak na otok Sor-Hidle kao primjer pozitivnog utjecaja čovjeka na mikroklimatske uvjete i uređenje okoliša.
Potrebno je istaknuti kako je dogovorena suradnja sa školom u Norveškoj na budućim projektima.

The partners of the University of Stavanger organized a visit to the surrounding historical sites, a fishing settlement, the Science Center and a local farm, and  organized trip to the island of Sor-Hidle as an example of the positive influence of man on microclimatic conditions and landscaping.

It should be noted that cooperation with the school in Norway on future projects has been agreed upon.

Projekt STEM u OŠ Vrgorac apliciran je od strane OŠ Vrgorac 2021. godine, odobren je 2022. te je financiran iz Financijskog mehanizma Europskog gospodarskog prostora za razdoblje od 2014. do 2021. godine i Norveškog financijskog mehanizma za razdoblje od 2014. do 2021. godine te sredstvima Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije.

The STEM project at Vrgorac Elementary School was applied  by Vrgorac Elementary School in 2021, approved in 2022, and financed from the Financial mechanism of the European Economic Area for the period from 2014 to 2021 and the Norwegian Financial Mechanism for the period from 2014 to 2021. and with funds from the Ministry of Regional Development and EU Funds.