e Twinning projekt - The Future Of Our World Is In Our Hands
Autor: Tonći Tolić, 24. 5. 2021.

The Future Of Our World Is In Our Hands

U siječnju 2021. započele su projektne aktivnosti e Twinning projekta The Future Of Our World Is In Our Hands u koji je uključena i naša škola. Voditelj projekta je škola iz Turske, a osim naše škole uključene su i škole iz Italije, Turske, Srbije, Bugarske i Litve.

Našu školu predstavljaju Antonija Dropulić, nastavnica hrvatskoga i engleskoga jezika, pedagoginja Mone Ademi  i knjižničarka Adriana Turić Erceg s učenicima petih razreda.

Projektom se želi osvijestiti učenike o negativnim učincima okoliša i klimatskih promjena na živa i neživa bića. Učenici će projektnim aktivnostima shvatiti da imaju odgovornost prema našem planetu. Razvit će kognitivne i afektivne vještine te će tako postati aktivni i produktivni pojedinci u zaštiti prirode i okoliša.

Ishodi projekta su: podići svijest o odgovornim pojedincima prema prirodi i okolišu, ekologiji i klimatskim promjenama, razviti ekološku pismenost, ojačati pojedinačne aktivnosti recikliranja te shvatiti važnost obnovljivih izvora energije. Također se stječu informatičke vještine korištenjem raznih Web 2.0 alata. Aktivnosti su započele sastankom partnerskih škola u online okružju, izradom loga i plakata, a nastavile se dizajniranjem opreme za učenje od otpadnih materijala, izradom eko kutka, obilježavanjem dana voda i Dana planeta Zemlje. Pisali smo slogane i stihove s ekološkim temama, dizajnirali posude za cvijeće uz uporabu otpadnih materijala i uzgajali biljke u njima, pripremali sjemenske kuglice te sadili stabla u školskim vrtovima.

Učenici su stekli vještine potrebne za održivu budućnost, a poboljšali su i komunikacijske vještine. To su samo neke od dobrobiti ovih projekata.

Adriana Turić Erceg

ETWINNING PROJEKT WASTE TRANSFORMATION WITH STEM

Projekt se bavi problemom zagađenja okoliša, a glavni cilj je osvijestiti učenike kako doprinijeti očuvanju okoliša recikliranjem i razvrstavanjem otpada.

U projektu su sudjelovali učenici od 1. do 8. razreda pod vodstvom učiteljica Antonije Dropulić i Ivane Vujčić te ravnatelj škole Krešimir Kuran. Više o projektnim aktivnostima možete pronaći na linku https://twinspace.etwinning.net/83243/home projekta.

Nacionalna oznaka kvalitete

Europska oznaka kvalitete

Aktivnosti u kojima smo sudjelovali u projektu:

Prva projektna aktivnost bila je izrada i odabir loga među učeničkim radovima svih partnerskih škola. Anketa je bila provedena te je odabran najbolji logo.

Naš logo:

Pobjednički logo

Water Day

22. ožujka obilježava se Svjetski dan voda te je učiteljica Ivana Vujčić napravila radionice vezane za ispitivanje svojstava vode na praktičnim primjerima. Učenici su radili pokuse, a poslije toga rješavali radne liatiće.

Sakupljanje plastičnih čepova, baterija i papira

Učenici svih razrednih odjela bili su uključeni u sakupljanje papira, baterija i plastičnih čepova. Na posebno naznačenom mjestu u školi postavljene su kutije za papir, spremnici za baterije i kutije za čepove u koje su učenici mogli svakodnevno odlagati željeni otpad. Razred koji skupi najviše kilograma papira je prigodno nagrađen. Sakupljene čepove otkupljuje Udruga oboljelih od leukemije i limfoma te na taj način pomaže oboljelima od malignih bolesti. Na taj način ovaj projekt ima i humanitarnu svrhu.

Recitiranje pjesme o očuvanju okoliša:

Učenici naše škole recitirali su jednu strofu pjesme vezane za očuvanje okoliša. Ostale škole dobile su druge strofe koje je poslije voditeljica projekta objedinila u zajedničko recitiranje pjesme. Ovdje možete vidjeti link u kojem djeca iz naše škole recitiraju jednu strofu pjesme:

International eTwinning project: Silent Night project

Schools from different countries recorded videos of children singing the Christmas Carol Silent Night in their national language.

The purpose was to show the differences and similarities between different nationalities using the Christmas Carol Silent Night which has many language versions with the intention of showing children how different and similar we are at the same time.