2. LTT Erasmus + sastanak u Turskoj
Autor: Krešimir Kuran, 28. 4. 2022.

U sklopu Erasmus+ projekta Let's share our treasures 4 učenika OŠ Vrgorac (Zara Rakušić, Nevena Rakušić, Alen Marinović, Darko Erceg) u pratnji svojih učiteljica Ivane Vujčić i Tine Juras, te ravnatelja Krešimira Kurana, bili su na LTT (Learning, Teaching, Training) sastanku u gradu Izmitu/Koaceli od 21.-25. 3.2022. Zvuk rata u Ukrajini i  odgoda prvog leta zbog snježne mećave u Istanbulu nisu umanjili nestrpljenje i želju učenika da upoznaju novu kulturu i učenike iz partnerskih zemalja koje sudjeluju u projektu (Litva, Španjolska, Rumunjska, Italija i domaćin Turska).

Prvog dana LTT sastanka  Erasmus+ projekta u Izmitu, održana je svečana ceremonija na kojoj su domaćini darivali učenike prigodnim poklonima. Posebno zanimljive bile su aktivnosti u kojima su sudjelovali učenici i učitelji OŠ Vrgorac :  obilazak škole, učenje tradicionalne turske pjesme, radionica izrade turskih domaćih jela i obilazak tvornice tradicionalnih slatkiša Pişmaniyesi. Bio je to tek uvod u tjedan pun uzbudljivih aktivnosti.

Drugog dana uz sudjelovanje na radionicama i učenju tradicionalnih turskih plesova te prezentiranje i upoznavanje partnera sa poznatim hrvatskim sportašima, učenici i učitelji posjetili su ski centar Kartepe u blizini Izmita, koji će posebno ostati u sjećanju učenika i učitelja.  Trećeg dana sastanka posjetili su centar Istanbula sa neizostavnom Aja Sofijom, Topkapi palačom, Grand Bazaarom, na kojem su se učenici na zabavan način upoznali sa čarima cjenkanja,  te ostatak starog grada uz  fascinantnu vožnju Bosporom.

Posljednja  dva dana LTT sastanka u Izmitu učenici OŠ Vrgorac posjetili su u pratnji svojih učitelja nekadašnju najveću tvornicu papira koja je sada kulturni centar sa prirodoslovnim muzejom i arheološki muzej Izmit. U radnom dijelu održali su prezentacije i upoznali partnere sa poznatim hrvatskim nobelovcima i oskarovcima. Obišli su staru jezgru Izmita, upoznali se sa kulturnom baštinom Izmita kao i njegovom važnošću za stvaranje Republike Turske. Po završetku aktivnosti organizirano je zajedničko druženje svih sudionika projekta, a dogovorene su aktivnosti učenika i učitelja u narednom razdoblju.

U Vrgorac su se vratili sa lijepim uspomenama i obogaćeni novim iskustvima. Dio atmosfere sa ovog nezaboravnog putovanja možete vidjeti na slijedećim fotografijama.