SAT UPOZNAVANJA ŠKOLSKE KNJIŽNICE ZA DJECU S POSEBNIM POTREBAMA
Autor: Tonći Tolić, 11. 12. 2014.

26. studenoga učenici iz Posebnog odjela posjetili su sa svojim učiteljicama Dunjom i Petrom školsku knjižnicu. Znatiželjno su promatrali police pune raznobojnih i različitih naslova. Razgovarali smo o tome što se sve u knjižnici nalazi, čemu ona služi i što se sve u knjižnici može raditi.

Naučili su i kako se posuđuju knjige te kako knjigu treba čuvati. Zatim sam im pokazala knjigu Slikopriče Željke Horvat Vukelje koja je prikladna zbog velikih slova i slika za uvježbavanje čitanja. Nakon što sam im ja interpretativno pročitala jednu slikopriču o knjizi koja je u vrijeme blagdana htjela biti kupljena i poklonjena djevojčici pod bor, učenici su sami pokušali pročitati priču i odgonetnuti riječi skrivene iza slika. Zatim smo porazgovarali o priči i njenoj pouci, a potom su oni sami posudili ovu slikovnicu za lektiru kako bi pročitali i ostale slikopriče. Nacrtali su i po jednu ilustraciju iz priče te ćemo u knjižnici na jednom prigodnom panou izložiti njihove radove kako bi ih vidjeli pri idućem dolasku u knjižnicu.

Sat u knjižnici djeci se svidio te mi je to još veći poticaj da ih što više uključim u razne aktivnosti koje će se događati u knjižnici. Osim što će se ova djeca tako osjećati ugodno i korisno, knjižnica će im postati stalni izvor učenja i stjecanja novih spoznaja.

Knjižničarka:

Adriana Turić Erceg