« Ožujak 2024 »

IZLOŽBA ANNE FRANK – POVIJEST ZA SADAŠNJOST
Autor: Tonći Tolić, 15. 11. 2014.

U Vrgorcu je u ponedjeljak              3. studenoga 2014.  u Osnovnoj školi Vrgorac svečano otvorena  svjetski poznata putujuća izložba „Anne  Frank – povijest za sadašnjost“. Organizirana je u suradnji Kuće Anne Frank iz Amsterdama, Vrgoračkih novina, Hrvatske edukacijske i razvojne mreže za evoluciju sporazumijevanja (HERMES) i Osnovne škole Vrgorac.

Izložba na 36 izložbenih panela donosi brojne detalje iz života židovske djevojčice i njezine obitelji s kraja Drugoga svjetskog rata, ali i aktualizira pitanje ponovne pojave nacističke ideologije u suvremenom svijetu. Ovaj interaktivan pristup izložbi i način na koji se pristupa nekim od najvažnijih lekcija holokausta već su isprobani u 40 različitih zemalja diljem svijeta, a za hrvatsku izložbu napravljeni su i posebni paneli. Hrvatski dio izložbe bavi se lokalnim stradanjima kako tijekom Drugog svjetskog rata tako i u novijoj povijesti te posjetiteljima približava lokalnu problematiku ljudskih prava.

Izložba je temeljena na dnevniku Anne Frank, svjetskom bestselleru koji je preveden na 67 jezika i prodan u 30 milijuna primjeraka. Posjetitelje kroz izložbu vode posebno obučeni učenici – volonteri Osnovne škole Vrgorac i Srednje škole Tin Ujević. Prilagođena je svim uzrastima.

Boravak ove izložbe u Vrgorcu je jedinstven kulturni događaj jer izložba uskoro napušta hrvatsku. Građani i najavljene grupe  mogu svakim radnim danom posjetiti izložbu u pratnji učenika – vodiča.