SUSRET S KNJIŽEVNIKOM
Autor: Tonći Tolić, 28. 10. 2014.

Povodom Mjeseca knjige organizirali smo u školskoj knjižnici susret s književnikom.  22. listopada u oblačno vrgoračko jutro, tračak sunca donio nam je naš veliki književnik Božidar Prosenjak. S velikim interesom dočekali su ga učenici 7.-ih i 8.-ih razreda koji čitaju za lektiru njegov roman Divlji konj pun mudrih misli o životu i poruka mladim ljudima.

Književnik im je pripovijedao kako se osjećao i što je radio, što ga je zanimalo kada je bio njihovih godina. Kako se preselio iz seoske u gradsku školu i odlučio napisati najbolju zadaću na svijetu. Bio je razočaran jer ga učitelj nije prozvao da pročita zadaću. Zatim je odlučio napisati nešto jako smiješno. Puno je brisao jer to što bi napisao nije bilo smiješno ni njemu samom pa se sjetio jednoga debelog dječaka koji je u školu uvijek nosio sedam sendviča koji bi mu ispadali iz torbe pa su se svi klizali po njima i smislio je izraz debelo meso. U školi su svi navaljivali da ga učitelj prozove i dok je čitao zadaću izazvao je salve smijeha. Baš kada je pomislio da će biti izbačen iz škole, učitelj je njegov trud nagradio najvećom peticom.

Ta gesta njegovog učitelja bila mu je poticaj da nastavi pisati. Pisac je bio jako zanimljiv sa svojim životnim anegdotama da smo poželjeli da nam ostane barem cijeli dan i da nam priča još i još. Ali kako sve lijepo kratko traje, književnik je ostatak vremena odgovarao na učenička pitanja te im tako kroz razgovor otkrio još neke stvari o sebi. Rekao je da mu je najveće zadovoljstvo u pisanju kada je djelo gotovo pa može vidjeti što je napravio kao i majka kada rodi dijete koje je dugo iščekivala pa mu se divi. Predstavio nam je i svoje novo djelo – roman o nastanku kravate kojim želi poručiti da trebamo biti ponosni što smo dio ovoga naroda.

Na kraju je mladima poručio da budu svoji, da slušaju svoje srce i da ne treba glumiti nešto što nisi već treba biti uvijek iskren.

Veselimo se nekom novom susretu s dragim nam piscem i želimo mu još puno, puno novih djela koja ćemo s radošću iščitavati.

Knjižničarka Adriana Turić Erceg