U Gradskoj knjižnici Metković održana javna tribina naziva 'Roditelji i djeca u suvremenom društvu'
Autor: Tonći Tolić, 3. 4. 2019.

U Gradskoj knjižnici Metković održana  javna tribina naziva 'Roditelji i djeca u suvremenom društvu'

Dana 01.04.2019. godine u Gradskoj knjižnici Metković održana je javna tribina naziva „Roditelji i djeca u suvremenom društvu“.
Javnu tribinu organizirala je Zajednica Pape Ivana XXIII, a u okviru projekta „Nauči živjeti“. Riječ je o projektu prevencije ovisnosti među djecom i mladima. Provodi se u partnerstvu s Osnovnom školom Don Mihovila Pavlinovića Metković i Osnovnom školom Vrgorac. Projekt je financijski podržan od Ministarstva Zdravstva u iznosu od 150.000 HRK i Ministarstva znanosti i obrazovanja u iznosu od nepunih 91.000 HRK.
Predavačice na današnjoj tribini bile su Žana Dodig, ravnateljica Osnovne škole Don Mihovila Pavlinovića Metković, Mone Ademi, pedagoginja u Osnovnoj školi Vrgorac i Gordana Cavicchi socijalna radnica i voditeljica Terapijske Zajednice.
Žana Dodig, ravnateljica govorila je o različitim tipovima roditeljstva kroz prizmu suvremenih izazova s kojim se suočavaju roditelji i djeca. Posebnu važnost usmjerila je prema potrebi postavljanja granica djeci uz dovoljno topline i razumijevanja. Naglasila je kako roditelji i djeca ne mogu biti u pravom smislu riječi prijatelji, za djetetovo dobro uvijek je nužno znati tko je roditelj i koja je uloga roditelja. Naposlijetku je zaključila kao svi trebamo čuvati našu obitelj.
Mone Ademi, pedagoginja govorila je o nisu vrsta ovisnosti koja su problematika modernog vremena i s kojima se u radu susreće. Također, je naglasila kako se djeca i mladi uvelike osamljuju, gubi se empatija te ukazuje na potrebu sve intenzivnijeg rada s djecom i njihovim roditeljima.
Gordana Cavicchi, socijalna radnica iznijela je iskustvene spoznaje i zaključke o raznim tipovima problema s kojima se susreće u radu u Savjetovalištu i u Terapijskoj zajednici. Naglasila je važnost roditeljske uloge u prepoznavanju i detektiranju problema, kao i najveću važnost pravovremene reakcije kako bi se neadekvatna ponašanja na vrijeme otklonila.
Naposljetku možemo zaključiti iako postoje različiti stilovi roditeljstva svi su suočeni s izazovima suvremenog društva. Ponekad se roditelji i dijete nađu u komunikacijskim poteškoćama, ponekad se razviju poteškoće u ponašanju, a upravo u tim trenutcima je važno potražiti pomoć i raditi na otklanjanju poteškoća.

MetkovicNET