TJEDAN PSIHOLOGIJE
Autor: Tonći Tolić, 1. 3. 2019.

TJEDAN PSIHOLOGIJE

Školska psihologinja Ivana Mihaljević obilježila je s učenicima naše škole tjedan psihologije od 18. veljače do 22. veljače 2019. prigodnim radionicama i predavanjima želeći učenicima približiti sam pojam psihologije i objasniti im što radi školski psiholog.

Školsku psihologiju nije lako jasno i sažeto definirati. Ukratko, ona je psihološka disciplina koja koristi saznanja i metode iz ostalih disciplina psihologije u kontekstu škole i školovanja. Psiholog koji radi u školi mora baratati znanjima i vještinama s područja motivacije, savjetovanja, psihologije učenja i poučavanja, kliničke psihologije i slično. Cilj rada školskoga psihologa  je razviti obrazovanje usmjereno na učenika i njegov razvoj osnovnih sposobnosti koje omogućavaju cjeloživotno učenje. Također, cilj je pomoći učenicima, nastavnicima i roditeljima da razviju svoje potencijale i održe psihološko zdravlje.

Učenici 1. a  i 3. a razreda  su s psihologinjom odradili radionicu o prijateljstvu. Učenicima 2. b razreda održano je predavanje na temu Tko je školski psiholog. Učenici 4.a i 5. c  prošli su radionicu o emocijama. Učenici 6.c i 7. d razreda slušali su predavanje i odradili raspravu na temu  I psihologija može biti zanimljiva – eksperimenti u psihologiji. S učenicima 8.c razreda psihologinja je raspravljala na temu Problemi mladih.

Na ovaj način su svi uzrasti djece imali priliku približiti se pojmu psihologije, shvatiti čime se ona kao znanost bavi i na koji način školski psiholog može pomoći djeci s njihovim problemima s kojima se susreću Učenici su bili zainteresirani tijekom ovih predavanja i radionica te aktivno u njima sudjelovali.

Knjižničarka Adriana Turić Erceg