„Nauči živjeti“
Autor: Tonći Tolić, 15. 1. 2019.

„Nauči živjeti“

ZAJEDNICI 'PAPA IVAN XXIII' S VELIKOG PROLOGA JE  ODOBREN PROJEKT O PREVENCIJI OVISNOSTI - REALIZIRAT ĆE GA U SURADNJI S OSNOVNOM ŠKOLOM 'VRGORAC'

Projekt naziva „Nauči živjeti“ je financiran od Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske čiji je nositelj Zajednica Pape Ivana XXIII sa sjedištem na Velikom Prologu, a provodi se u partnerstvu sa Osnovnom školom Vrgorac  i Osnovnom školom Don Mihovila Pavlinovića Metković.

U Osnovnoj školi Vrgorac odabrana su razredna odjeljenja koja će biti kontrolna skupina u svrhu evaluacije (s tim odjeljenjem će se provesti samo anketno ispitivanje  na početku školske godine i pred kraj) i odjeljenja koja će biti sudionici edukativnih radionica za učenike i roditelje i kampove. Najzastupljeniji tip aktivnosti koji će se provoditi u projektu je grupni rad s djecom i to putem edukativnih interaktivnih radionica u školama, te edukativnih kampova u objektima Zajednice. Također i rad s roditeljima putem edukativnih radionica. Planirano je provesti ciklus od 4 radionice, izrađene po metodologiji koja uvažava potrebe djece i mladih i podupire razvoj životnih vještina, istraživačko i iskustveno učenje putem interaktivnih grupa, s ciljem osnaživanja pojedinca, a sve u svrhu prevencije ovisnosti, a samim tim i ostvarenja kvalitetnijeg i zdravijeg  života. Tijekom edukativnih kampova za djecu, osim edukativnih sadržaja, provoditi će se konstruktivna animacija slobodnog vremena. Učenici će kroz druženje i igru dodatno razvijali svoje socijalne vještine i znanja, te tako održavali kvalitetnu psihofizičku ravnotežu. Nadalje, afirmirat će se civilizacijski prihvaćene vrijednosti i poticati na volontiranje te će ih se uputiti na mogućnosti pružanja vršnjačke pomoći.

Mone Ademi, pedagoginja