OŽIVIMO ZABORAVLJENE IGRE
Autor: Tonći Tolić, 9. 6. 2017.

Projekt pod nazivom Oživimo zaboravljene igre osmislile su povodom Dana škole učiteljice Mila Šalinović Karaula i Ana Grljušić s učenicima 2.a i 2.b razreda. Projekt je zamišljen kao dugoročan s ciljem da se djeci ukaže kako su se igrali naši stari na zdraviji i bogatiji način nego što je u današnje vrijeme. Na ideju ovakvoga projekta o zavičajnim igrama došlo se jer učenici drugih razreda iz Prirode i društva uče o svom zavičaju.

Nakon istraživanja koje su igre igrali naši stari kada su bili mali, djeca su zapisala razne igre i njihova pravila, a potom odabrali 5 igara koje su pripremili za izvođenje na Dan škole. Njihovi roditelji su nam pomogli pronaći i donijeti potrebne starinske rekvizite za igre: vreće, konope, drvene bukare, užeta, vjedra za vodu. Učiteljice su pripremile i bačve i prigodnu dekoraciju, a napravili smo i plakate s pravilima igre i rasporedom igara. Svi učenici i učiteljice nosili su iste majice s motom igara.

Nazivi igara su na zavičajnom govoru.

POJEDINAČNE IGRE:

1. Preskaka konopa

2. Skakanje u mažama

3. Karet na balinjere

SKUPNE IGRE:

1. Potezanje užeta

2. Pritakanje vode

Najbolje u igrama ocjenjivao je tročlani žiri sastavljen od roditelja. Učenica Ivona Nižić u narodnoj nošnji našega kraja podijelila je učenicima medalje za osvojena prva, druga i treća mjesta u pojedinačnim igrama te prigodne diplome.

Kako nam je bilo i koliko smo se zabavili i uživali možete vidjeti iz fotografija.

Adriana Turić Erceg