PRIČA IZ DOMOVINSKOG RATA
Autor: Tonći Tolić, 5. 6. 2017.

PRIČA IZ DOMOVINSKOG

RATA

18. svibnja 2017. u našoj školi gostovao je gdin Boško Ramljak. Za učenike osmih razreda i njihove učitelje održao je predavanje o Domovinskom ratu budući da osmaši tijekom svibnja iz povijesti uče o ovoj temi, a i bili su u Vukovaru na terenskoj nastavi.

Sinjanin Boško Ramljak je regionalni voditelj za Dalmaciju za Izdavačku kuću Alfa, dragovoljac Domovinskog rata, umirovljeni satnik HV-a i višegodišnji harambaša – vođa alkarskih momaka. Pod motom: „Domovinski rat je temelj moderne Hrvatske.“ održava predavanja diljem Lijepe naše kako bi mladim naraštajima prenio svoja iskustva iz rata i pouke jer „Na mladima svijet ostaje.“

Nakon što se predstavio, gdin Ramljak  je započeo svoje predavanje poznatom izrekom „Povijest je učiteljica života.“ Uslijedio je razgovor o povijesnim okolnostima koje su prethodile Domovinskom ratu, odluka o odcjepljenju od Jugoslavije koja je kulminirala bitkom za Vukovar i stvaranjem hrvatske vojske.

Nizom fotografija i geografskih karata predavač nam je predočio kako je sve to izgledalo i kolike su bile velikosrpske težnje. Istaknuo je kako je zajedništvo u tim trenutcima među našim narodom bilo ključno: pjevale su se pjesme, pisala pisma europskoj zajednici i svijetu kako bi se zaustavio rat, i sportaši su promovirali duh zajedništva i mira. Posebno se osvrnuo i na Vrgorac u Domovinskom ratu i junaka Davora Jovića.

Završio je porukom kako moramo obilježavati spomen dane na Domovinski rat kako se nikada ne bi zaboravilo.

Spomenute su sve ključne vojno redarstvene operacije koje su oslobodile Hrvatsku te smo saznali i jednu zanimljivost, a to je da se danas na svim svjetskim prestižnim vojnim školama posebno izučavaju briljantne operacije iz Domovinskog rata. Iz vlastitog iskustva istaknuo je kako je vjera u Boga pomogla da je goloruki hrvatski narod uspio nemoguću misiju, te završio mišlju francuskog književnika A. de Lamartinea: „ Domovinu je stvorio pepeo mrtvih.“

Nakon predavanja učenici i učitelji su postavljali predavaču pitanja te tako nastavili ovo poučno druženje.

Knjižničarka Adriana Turić Erceg