MANJE ORUŽJA - MANJE TRAGEDIJA
Autor: Tonći Tolić, 6. 3. 2017.

MANJE ORUŽJA - MANJE TRAGEDIJA

Pod motom Manje oružja, manje tragedija djelatnici policije održali su interaktivno predavanje učenicima prvih razreda. Projekt je osmišljen kako bi se djeca od najranije dobi educirala o štetnosti i posljedicama uporabe pirotehničkih sredstava. Ova preventivna akcija započela je 2007. godine potpisivanjem sporazuma o suradnji između Ministarstva unutarnjih poslova RH i Programa Ujedinjenih naroda za razvoj u Republici Hrvatskoj.

Predavanje su održali policijski službenik Odjela prevencije PU splitsko – dalmatinske Mirko Matković i Boro Vranješ, kontakt policajac iz vrgoračke policijske postaje.

Kroz prezentaciju i razgovor učenici su saznali koje su sve vrste pirotehničkih sredstava čija je prodaja zabranjena osobama ispod 14 godina starosti. Naučili su od čega se sastoje petarde, kako se rabe te koje su moguće posljedice na zdravlje u slučaju nestručnog rukovanja petardama. Policajci su im ukazali i na to koje kaznenopravne posljedice mogu snositi. Naučili su i što treba napraviti ako se ozljeda dogodi.

Za ove prigode osmišljen je i strip Izbaci uljeza  koje su policajci demonstrirali djeci prezentacijom, a zatim im svima podijelili po primjerak u tiskanom obliku.

Adriana Turić Erceg, knjižničarka