« Ožujak 2024 »

DAN HRVATSKIH KNJIŽNICA
Autor: Tonći Tolić, 24. 11. 2016.

11. studenog obilježava se Dan hrvatskih knjižnica. Na taj dan je 1960. godine Sabor NRH donio ukaz o proglašenju prvog Zakona o bibliotekama kojim su postavljeni pravni temelji za sustavni rad i razvoj svih vrsta hrvatskih knjižnica, nositeljica razvoja pismenosti i obrazovanja i čuvarica hrvatske kulturne i znanstvene baštine.

Taj dan je prigoda da knjižnice javnosti predstave svoj rad, ali i upozore na probleme s kojima se svakodnevno susreću.

Ovogodišnji Dan hrvatskih knjižnica odvio se pod sloganom Knjižnice za bolje sutra. U našoj školi obilježili smo ovaj važan dan raznim aktivnostima. Učenici drugih razreda posjetili su knjižnicu i odslušali predavanje o časopisima z djecu. Naučili su od kojih dijelova se sastoje časopisi, kako nastaju, koliko često izlaze, koji su poznati hrvatski dječji časopisi, te koje od njih mogu pronaći u svojoj školskoj knjižnici. Igrali smo i prigodan kviz o časopisima, a zatim smo posjetili Gradsku knjižnicu Vrgorac u kojoj nas je primio knjižničar Jure Divić. Djeca su razgledala gradsku knjižnicu, uočili razlike između školske i gradske knjižnice, postavljali pitanja knjižničarima, a neki su se prvi put i učlanili u gradsku knjižnicu. Vratili su se u svoje razrede puni pozitivnih dojmova te naučili zašto obilježavamo ovaj dan.

Članovi družine Mladi knjižničari izrađivali su prigodan plakat, iskaznice za članove družine te straničnike koje ćemo pokloniti prvašićima kada se dođu učlaniti u školsku knjižnicu.

Učenici prvih razreda neprestano se potiču na česte dolaske u knjižnicu te smo tako za njih dok još ne nauče sami čitati i posuđivati knjige, upriličili satove lektire i medijske kulture u knjižnici. Rado slušaju kada im se čitaju bajke, a nakon ovakvih sati rado i likovno izraze svoje dojmove te njihove radove uvijek izložimo u knjižnici što ih posebno veseli.

Ljubav prema knjizi, čitanju i knjižnicama treba razvijati od najranije dobi!

Knjižničarka Adriana Turić Erceg