« Ožujak 2024 »

POSJET VATROGASNOM DOMU
Autor: Tonći Tolić, 24. 11. 2016.

Učeći o zaštiti od požara, učenici 2. a i 2. b razreda su s učiteljicama 4. studenoga 2016. iskoristili lijepo vrijeme te prošetali do vrgoračkog Vatrogasnog doma kako bi uživo vidjeli kako vatrogasci provode svoje dežurstvo, kojom opremom se služe te kako izgleda vatrogasno vozilo.

Primio ih je zapovjednik vatrogasne postrojbe Vinko Markotić i upoznao ih s profesionalnim vatrogascima Ivanom Galovom i Vinkom Tolićem. U vatrogasnoj dežurani naučili su kako vatrogasci primaju dojave o požarima, poplavama, prometnim nesrećama i sličnim nezgodama u kojima trebaju intervenirati te kako uzimaju podatke o slučaju, kojom opremom se opremaju i kakvim uniformama se odijevaju za spašavanje unesrećenih. Djeci se svidjelo isprobati vatrogasne kacige, postavljali su puno pitanja na koja su im vatrogasci rado i strpljivo odgovarali. Naučili su nešto i o povijesti i osnutku Dobrovoljnog vatrogasnog društva u Vrgorcu. Poseban doživljaj djeci je bilo detaljno razgledavanje i upoznavanje vatrogasnog vozila s punom opremom, isprobavanje sirene, šmrkova i pokretnog svjetla te nosila za unesrećene.

Na kraju ovog zanimljivog i poučnog susreta uslijedilo je zajedničko fotografiranje za uspomenu, a vatrogasci su djeci podijelili i promotivne knjižice o zaštiti od požara.

Knjižničarka Adriana Turić Erceg