OLE I TRUFA – ŠIRIMO KRUG LJUBAVI
Autor: Tonći Tolić, 4. 11. 2016.

OLE I TRUFA – ŠIRIMO KRUG LJUBAVI

23. rujna 2016.  učenici s posebnim potrebama posjetili su s učiteljicom Jelenom Tolj i logopedinjom Dunjom Šulentom školsku knjižnicu. Nastojimo što češće upriličiti za njih neki sat i radionicu u prostorima knjižnice kako bismo im ukazali na važnost čitanja, druženja i primanja znanja na samim izvorima znanja u knjižnici.

Kako bi vježbali čitanje, razvijali ljubav prema čitanju, naučili nešto novo i ponovili prethodno naučeno iz područja književnosti i jezika te se družili u ugodnom ambijentu knjižnice odabrala sam tekst Ole i Trufa Isaaaca Bashevisa Singera jer je prigodan budući da se radnja odvija u jesen a glavni likovi dva lista Ole i Trufa koji padaju s grane u jesen u prenesenom značenju govore o snazi ljubavi, prijateljstva i zajedništva. Nakon slušanja ulomka na CD-u učenici su izrazili želju da im knjižničarka još jednom pročita tekst nakon čega su čitali i sami te uz pomoć pitanja i nastavnih listića interpretirali tekst i naučili neke nove pojmove iz književnosti.

Sljedeći tjedan, 30. rujna 2016. odradili smo prigodnu likovno stvaralačku radionicu. Prikupili smo role od papira i ubrusa te donijeli tempere i izrađivali  jesensko drvo s Olom i Trufom. Radionica je protekla u veselom raspoloženju a učenici su na poklon knjižničarki izradili vesele kišobrančiće koje smo izložili u prostoru knjižnice. Tom gestom su htjeli pokazati koliko vole dolaziti u knjižnicu u kojoj se ugodno osjećaju i uvijek nešto nauče. Sada i sami dolaze čitati, pogledati radove ili posuditi neku slikovnicu.

Knjižničarka Adriana Turić Erceg