INFORMATIVNO – EDUKACIJSKA RADIONICA – OBNOVLJIVE VRSTE ENERGIJE
Autor: Tonći Tolić, 25. 2. 2016.

U četvrtak, 18. veljače 2016. u 10 sati u novom dijelu škole upriličena je informativno – edukacijska radionica na temu obnovljivih vrsta energije za sve učenike sedmih razreda. Na ovom zanimljivom predavanju sudjelovali su i učenici 3. razreda gimnazije SŠ Tin Ujević kao i brojni učitelji te stručna služba škole.

Radionica se sastojala od tri dijela. Prvi dio je održao Martin Bućan, član Projektnog tima Alterenergy za Splitsko – dalmatinsku županiju, koji nam je predstavio rezultate projekta na području grada Vrgorca.

Uslijedilo je predavanje prof. dr. Frane Barbira jednog od vodećih svjetski priznatih stručnjaka na području obnovljivih izvora energije, a posebno vodikove energije. Na njegovim projektima zaposleno je ili surađuje više od 20 stručnjaka i znanstvenika, a surađuje s brojnim svjetskim tvrtkama poput Mercedesa, Alstoma, Boscha, kao i s domaćim Končarom. Prof. dr. Frano Barbir šef je Katedre za termodinamiku, termotehniku i toplinske strojeve te voditelj laboratorija za nove termo-energetske tehnologije na splitskom FESB-u. Nama ga je bila posebna čast ugostiti jer je podrijetlom s područja grada Vrgorca.

Prezentacijom pod nazivom Uloga vodika u energetici – Pogled u budućnost popraćenom profesorovim pitanjima učenicima te digresijama, zainteresirao je slušatelje za ovakve teme. Nakon predavanja uslijedila su pitanja i rasprava, a prisutni su dobili i prigodne poklončiće za sudjelovanje.

Adriana Turić Erceg, knjižničarka