BAJKAONICA
Autor: Tonći Tolić, 23. 11. 2015.

BAJKAONICA

Kako bi učenici već od prvoga susreta sa  školskom knjižnicom zavoljeli knjige i čitanje, što je važno razvijati od najranije dobi, u dogovoru s učiteljicama prvu lektiru odradili smo u školskoj knjižnici.

Kroz razgovor s knjižničarkom učenici su upoznali svijet bajki i naučili što je bajka i koje su njene osobitosti. Nakon toga slušali su bajku Crvenkapica Braće Grimm koju sam im izražajno pročitala što ih se vrlo dojmilo. Slušali su zainteresirano i pažljivo nakon čega su iznosili svoje dojmove. Tijekom čitanja na projekciji su pratili fotografije iz istoimene slikovnice kako bi dojam onoga što slušaju bio snažniji. Ponovili smo i slova koja su do sada naučili rješavajući nastavni listić te su za domaću zadaću trebali smisliti drugačiju verziju priče uvodeći nove likove ili drugačiji završetak priče.

Sljedeći dan ponovno smo imali sat u knjižnici kojim smo s lektirom povezali medijsku kulturu. Prije gledanja animiranog filma Crvenkapica učenici su prepričali svoje priče kojima su iznenadili svojom maštovitošću i rječitošću. Shvatili su kako čitanjem mogu razvijati svoju maštu, ući u nepoznate svjetove i tako obogatiti svoj život. Nadam se da će im ovaj susret ostati u ugodnoj uspomeni te im otvoriti put čitanju i maštanju.

Knjižničarka Adriana Turić Erceg